Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/home/paroli/domains/niemiecki-blog.com/public_html/wp-content/uploads/et_temp/diebstahl-46011_186x186.jpg) is not within the allowed path(s): (/home/parolipl/domains/niemiecki-blog.com:/tmp:/var/tmp:/home/parolipl/.tmp:/home/parolipl/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki/tls/certs) in /home/parolipl/domains/niemiecki-blog.com/public_html/wp-content/themes/TheStyle/epanel/custom_functions.php on line 662
Niemcy o Polakach nadal stereotypowo Cze26

Newsletter i RSS

Aby otrzymywać powiadomienia
o nowych wpisach, wpisz swój e-mail:
lub wybierz inny sposób subskrypcji:
Facebook Twitter RSS

Tagi

Powiązane wpisy

Niemcy o Polakach nadal stereotypowo


Zaprezentowano wyniki nowych badań opinii publicznej w Niemczech autorstwa ISP (Instytut Spraw Publicznych w Warszawie) oraz Fundacji im. Bertelsmanna w Berlinie. Niestety potwierdzają one, że stereotypy o Polakach są nadal dosyć mocno zakorzenione. Niepokojące może być też to, że w porównaniu z poprzednim badaniem mniej Niemców jest w stanie zaakceptować Polaka jako kolegę w pracy czy sąsiada. Powodem takiej zmiany może być fakt, że Polacy coraz częściej zaczynają stanowić bezpośrednią konkurencję na niemieckim rynku pracy. Spadła też ewentualna chęć akceptacji Polaków jako członków rodziny. W 2008 roku (poprzednie tego typu badanie) wynosiła ona 57 proc., natomiast teraz zauważamy spadek do 49 proc.

Badanie pokazuje zarówno pozytywne, jak i negatywne cechy naszego narodu. Niemcy uważają Polaków za przyjaznych, uprzejmych, gościnnych i towarzyskich (widoczny wzrost w porównaniu z poprzednim badaniem), ale kojarzą ich też z kradzieżami (7 proc. badanych), kradzieżami samochodów (5 proc.) oraz z tanimi zakupami (4 proc.). Pozytywnie zostały za to ocenione stosunki polityczne między Polską a Niemcami. 70 proc. badanych ocenia je dobrze lub wręcz bardzo dobrze.

Raport opiera się na sondażu przeprowadzonym w marcu 2013 na reprezentatywnej grupie 1045 osób powyżej 14. roku życia. Uwzględnia on także stosunki niemiecko-rosyjskie, ale nie interesują mnie one już tak, jak stosunki polsko-niemieckie.

Więcej informacji: dw.de, gazeta.pl.

Print Friendly